Pielęgnacja trawnika – nawozy do trawy

Piękny, zadbany trawnik wymaga bardzo dużo pracy i poświęcenia czasu. Zaniedbania mogą przyczynić się do zniszczenia trawy i zdominowania jej przez szkodniki czy chwasty. Jedną z najważniejszych czynności podczas pielęgnacji trawy jest nawożenie. Kiedy i czym nawozić trawnik, aby był zdrowy i pięknie wyglądał, ciesząc oko właściciela swoją zielenią?

Kiedy nawozić trawnik?

W ciągu całego sezonu wegetacyjnego powinno się nawozić trawnik 3-4 razy. Pierwsze nawożenie należy wykonać wiosną, tuż po pierwszym koszeniu. Tutaj stosuje się nawozy wiosenne lub startowe z dużą zawartością azotu. Kolejne nawożenia trzeba wykonać w maju i czerwcu. Należy jednak pamiętać, żeby zrobić to nie później niż do połowy lipca. Zbyt późne zaprzestanie nawożenia azotem sprawi, że trawa nie zdąży przygotować się do zimy. Koniecznie trzeba pamiętać, że nie wolno nawozić trawnika w czasie suszy. Ostatnie nawożenie wykonuje się jesienią, w czasie od połowy sierpnia do października, nawozem jesiennym z potasem i fosforem w celu przygotowania trawnika do przetrwania zimy. Podczas nawożenia należy przestrzegać zasad podanych przez producenta na opakowaniu nawozu. Zastosowanie nieodpowiednich dawek również może przynieść negatywne skutki.

Czym nawozić trawnik?

Trawnik można nawozić zarówno uniwersalnymi nawozami ogrodniczymi, jak i specjalistycznymi nawozami do trawy. Najlepiej stosować nawozy granulowane lub płynne. Pyliste są trudne do stosowania na trawniku. Nawozy płynne zaś działają bardzo szybkie, bo to nawozy dolistne. Natomiast po zastosowaniu granulek należy obficie podlać trawnik, by nawóz się rozpuścił. Rodzaj stosowanego nawozu zależy także od pory nawożenia. Wiosną i latem stosuje się azotowe nawozy do trawy (tu), natomiast jesienią potasowe i fosforowe. Azot sprawia, że trawa szybko rośnie, dlatego jest stosowany wiosną, aby wspomóc jej wzrost po zimie. Nawożenie letnie jest stosowane dla utrzymania trawy w odpowiednim stanie i wyglądzie przez cały sezon, a jesienne ma przygotować trawnik do przezimowania.