Aby posadzka, na której ma znaleźć się podłoga, była odpowiednio przygotowana, najczęściej trzeba ją wyrównać. Jednym ze środków, jaki służy stworzeniu na niej idealnie gładkiej powierzchni, jest dobrze znana każdemu fachowcowi wylewka samopoziomująca. Mimo iż jej wykonanie może wydawać się trudnym zadaniem, to jej stworzenie polega na kilku prostych krokach.
1. Przygotowanie podłoża
Na początku pracy z wylewką należy przygotować podłoże, na jakim ma się ona znaleźć. W tym celu najpierw dokładnie ogląda się posadzkę i ewentualnie usuwa się z niej wszelkie zanieczyszczenia.
2. Zebranie pomiarów
To bardzo ważny krok, gdyż od niego zależy skuteczność wylewki, należy więc dokładnie zmierzyć nierówności, które zostaną zakryte. Jeśli decydujemy się na wykonanie grubej warstwy wylewki, to trzeba też pamiętać o tym, by do wartości pomiaru dodać kilka milimetrów, ponieważ wylewka musi mieć określoną, minimalną grubość.
3. Zagruntowanie podłoża
Aby wykonać wylewkę, jej podłoże nie może wykazywać właściwości chłonnych. Dlatego najlepiej na posadzkę położyć folię lub papę ułożoną na izolacji termiczno- akustycznej. W tym przypadku wylewka powinna mieć grubość minimum 2 centymetrów. Jeśli zaś nie korzystamy z dodatkowej warstwy izolacji, wystarczy nałożyć na powierzchnię preparat zwiększający przyczepność i zmniejszający chłonność.
4. Wykonanie wylewki
Zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu wylewki samopoziomującej (do nabycia na Budujmy.eu) wykonuje się masę, którą następnie należy nałożyć na powierzchnię. Najbezpieczniej będzie stosować się do zaleceń producenta, ponieważ każdy produkt tego typu wyróżnia się innymi właściwościami.